Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği, kas ve iskelet sisteminde oluşan hastalıkların tanı ve tedavisinin yanı sıra yaralanmalardan ve kazalardan oluşan vücut hasarlarını cerrahi müdahalelerle düzeltmeyi amaçlamaktadır.

Günümüzde teknolojik imkanların artmasıyla birlikte özellikle artroskopik ve protez  ameliyatları, insanların yaşam konforlarını arttırmaktadır.


Kliniğimizde Ortopedi ve Travmotoloji Alanında Yapılan İşlemler

Atroskopik Yöntemle Yapılan Ameliyatlar

Artroskopi; eklemlerin içini küçük kesiler aracılığıyla görebilmeyi sağlayan ve aynı anda tedavi olanağı veren yöntemdir.

  • Menisküs Yırtıkları: Dizde ani bir dönme veya tekrarlayan eğilip kalkmalar menisküs yırtığına neden olabilir. Bu durum dizde ağrı ve şişliğe yol açabilir. Aynı zamanda dizden ses gelmeye ve kitlenmeye neden olabilir. Tedavide artroskopik tamir uygulanır. Yırtığın yerine göre menisküs çıkarılabilir veya dikilebilir.
  • Bağ Yırtıkları: Özellikle ön çapraz ve iç yan bağlarda yaralanma ile karşılaşılır. Tedavide artroskopik bağ tamiri yapılır.
  • Kıkırdak Aşınması: Darbe veya yaşlanma sonucu eklem kıkırdağında zedelenme olabilir. Bazen kopan kıkırdak parçası eklem içinde serbest olarak dolaşabilir. Buna “eklem faresi” denir. Tedaviyle artroskopik olarak kıkırdağın tekrar kanlanması sağlanır.
  • Bankart Lezyonu ve Rotator Cuff Tamiri: Omuz çıkıklarında bankart tamiri, labial yırtık tamiri ve rotator cuff tamiri işlemleri gerçekleşmektedir.
  • Ayak bileğinde kıkırdak lezyonlarına yönelik artroskopik girişimler yapılmaktadır.

Travma Cerrahisi: Kırıklar, çıkıklar, kas-tendon yırtık ve kopmalarının tedavisi gerçekleşmektedir.

Ayak Cerrahisi: Tırnak batması, ayak parmak deformiteleri, hallux valgus cerrahi tedavisi, os trigonumun kırıklar gerçekleşmektedir.