CHECK-UP NEDİR? 
Check-Up: Risk faktörlerini belirlemek, tetkiklerde tanısı konabilecek ancak henüz şikayetlere yol açmamış hastalıkların “erken tanısı” amacıyla uygulanan muayene ve tetkiklerin genel adıdır.

CHECK-UP YAPTIRMAK NEDEN GEREKLİ VE ÖNEMLİ? 
Check-Up: Bir tanı organizayonu olarak toplum içinde yaygın hastalıkları hedefler.
1.Hedef: Risk faktörlerinin belirlenmesidir. Örneğin: kolesterolü yüksek ve tansiyon değeri sınırda olan bireylerin dikkatli bir diyetle sağlığının korunması gibi.
2.Hedef: Herhangi bir sağlık sorununu henüz şikayetlere yol açmadan ve en kolay tedavi edilebilir evredeyken yakalamaktır. 

KİMLERE YAPILABİLİR VE YAPILMALIDIR? 
Check-Up: Cinsiyet ve yaş ayırt etmeksizin her birey uygun periyodlarla yapılmalıdır. Hedef genelde sağlıklı insanlardır. Bilinen bir hastalığı ya da sağlık sorunu olan bireylere var olan rahatsızlığa yönelik tetkikler yapmak daha mantıklıdır. 

CHECK-UP KAÇ YAŞINDA BAŞLANMALI VE HANGİ SIKLIKDA YAPMALIYIZ? 
Bu konuda pek çok görüş vardır. En çok kabul görünene göre;
– 30 yaşına kadar her 5 yılda bir kez Check-Up yapılmalıdır.
– 30 ile 40 yaş arası 2 yılda bir Check-Up yapılmalıdır.
– 40 yaş üzerinde yılda 1 kez Check-Up yapılmalıdır.
– 55 yaş ve üstünde 6 ayda bir kez Check-Up yapılmalıdır.

CHECK-UP YAPTIRDIĞIMDA BANA TÜM TETKİKLER YAPILACAK MI?
TABİİ Kİ HAYIR!
 

Her tetkikin yapılması demek binlerde laboratuvar ve yüzlerce radyolojik inceleme anlamına gelir ve bu altından kalkılamayacak bir maaliyettir.

Doğru bir Check-Up iki şekilde yapılır.
1. Standart bir program belirlenir ve her bireye aynı testler ve muayeneler yapılır. Sonuçler Check-up programından sorumlu hekim tarafından değerlendirilir. Başka tetkik ve muayene gerekli görüldüğünde kişiye özel devamı planlanır. 
2. Check-Up yaptırmak isteyen bireyler sorumlu hekim tarafından değerlendirilir ve hangi tetkiklere gerek olduğuna karar verilerek kişiye özel bir program hazırlanır.